Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
White media credenza with blue ombre textured doors in pine and maple veneers. Two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet; fits up to a 75 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the allure of an impressionistic painting, the Mediterranean Entertainment Credenza has four white and blue ombre-colored textured door fronts. The interior and case of the credenza is in a soft white. There are two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet behind the left pair of doors in the upper right corner. Crafted of Pine and Maple Veneers, the credenza accommodates up to a 75-inch TV.
| Power | Yes |
|---|
| Four textured doors with touch latchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsPower supply behind left pair of doors in upper right cornerWhite finished interiorFinish: White finished exterior with white and blue ombre colored textured door fronts | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 10H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 7H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 293.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 4 |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 36.375W x 16.625D x 9.75H |
| Material Description | Pine and Maple Veneers and Resin |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37.375W x 15.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 262 |
| Image Role Data | {“628_55064_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55064_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55064_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55064_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.