Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Striking 78 in. entertainment console wrapped in German silver foil over mango wood for a jewelry-like sheen. Four doors conceal removable shelves with ventilated backs in each section, accommodating TVs up to 80 in.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Grand scale combines with a silvery jewelry-like finish on a textured surface to create a striking focal point with the Big Bang 78-inch Entertainment Console. This iconic piece is crafted of Mango Solids with German Silver Foil and features 4 doors, with one removable wood shelf behind the center pair of doors and one removable wood shelf behind each of the left and right outside doors. There’s a ventilated back panel in each section.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 233.00 |
| Carton Width | 81.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Solids with German Silver Foil |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 198 |
| Image Role Data | {“5667_55478_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5667_55478_SLV_room2”:[“Room Image 2″],”5667_55478_SLV_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5667_55478_SLV_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 78 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 5667-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.