Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Entertainment console in a rich mahogany finish that supports up to an 80 in. TV and includes a center channel speaker area (39 in. W x 18.75 in. D x 6 in. H). Features adjustable shelving behind doors, two drawers, and a 3-plug electrical outlet for stre
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This gracious silhouette with classic column motifs and a rich, traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers creates a grand setting for entertainment with family and friends. This functional piece accommodates up to an 80-inch TV with one center channel speaker area, 2 adjustable shelves behind each door and one 3-plug electrical outlet. The channel speaker area measures 39W x 18 ¾ D X 6H.
| Power | Yes |
|---|
| Two drawersOne center channel speaker areaTwo doors with one adjustable shelf behind eachTwo wood-framed glass doorsTwo adjustable shelves behind each doorOne three plug electrical outletChannel Speaker Area: 39W x 18 3/4D x 6HFinish: Leesburg features a | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 295.42 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12.5W x 15D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 8 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“5381_55202room”:[“Room Image 1″],”5381_55484silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_55202silo”:[“Silo Image 2”]} |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.