Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
80″ (203.2 cm) A refined piece inspired by Mango Wood with Bone Inlay, Iron and Slate Veneer, designed to complement modern spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Globally inspired with a modern aesthetic, the Giovanni Entertainment Console combines bone inlay and slate veneer in an artistic treatment on the door fronts. Crafted of Mango Wood with Bone Inlay and an iron base, the console has one fixed wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and wire management.
| Four doors with bone inlay and slate veneer designed frontsOne fixed wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel with wire managementMetal baseFinish: Medium natural wood finish with charcoal colored metal base and slate and bone door fronts | Yes |
|---|---|
| Finish | Medium natural wood finish with charcoal colored metal base and slate and bone door fronts. Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresistible |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 223.52 |
| Carton Width | 82.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood with Bone Inlay, Iron and Slate Veneer |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.00 |
| Weight | 195.36 |
| Image Role Data | {“7228_55011_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55011_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_55011_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 195.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.