Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Entertainment console in Flaky White with hand-distressed, wire-brushed finish and perforated sliding doors. Includes three adjustable shelves, a ventilated back, a 3-plug outlet, and supports up to an 80-in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a romantic French laundry and Shabby Chic appeal, the Ciao Bella Entertainment Console will star in your family room with its Flaky White finish with hand wire brushing over light and airy perforated doors. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers, the console has 3 sliding doors with one adjustable shelf behind each door, a ventilated back panel, 3-plug outlet and accommodates up to an 80- inch TV.
| Power | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 195.8 |
| Image Role Data | {“5805_55483_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_55483_80_room”:[“Room Image 1″],”5805_80111_96_55483_80_room”:[“Room Image 2″],”5805_55483_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805 |
| Weight | 195.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 80 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.