Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two-tone entertainment console for up to an 80 in. TV, crafted of Pecky Hickory veneers with a solid-wood edged top. Four self-closing drawers and a finished-all-sides design provide refined TV stand storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Evoke the iconic rugged landscapes of the American wilderness with the Big Sky Entertainment Console. Accommodating up to an 80-inch TV, the console features a two-tone finish contrasting a charcoal color with a crosshatch texture on the drawers with a warm, rustic, natural finish on the top, base and shelf. Crafted of Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top, the drawers have self-closing guides and painted black interiors. Finished on all sides.
| Storage | Yes |
|---|
| Four drawers with self-closing guidesDrawers have finger pulls on the bottomOne fixed shelfFinished on all sidesDrawer interior is painted blackFinish: Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on the drawers. Vint | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Base Panel Opening | 41.75W x 14D x 9.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 352.00 |
| Carton Width | 84.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16W x 13D x 5.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 312.4 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 3″],”6700_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 312.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.