Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Sunburst-inspired entertainment console crafted of mango wood in a sandblasted whitewash with an interlocking iron base. Measures 69.5 in. W and fits up to a 65 in. TV with three storage shelves.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the dazzling look of sunbursts in natural stone, this stylish console exudes modern elegance and is TV-ready. The piece is crafted of Mango Solids with a neutral-colored, sandblasted whitewash finish and an interlocking iron base. Measuring 69 ½ inches W by 16 inches D and 35 inches H, this console accommodates up to a 65-inch TV.
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids and Iron |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Image Role Data | {“5560_55468_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5560_55468_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5560_55468_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.