Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Modern media console in mango wood with contrasting gray and bone doors, rustic light finish, and iron base with matte zinc hardware. Three doors with removable shelves and a ventilated back; accommodates up to a 70 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a modern art vibe, this Three-Door Console is crafted of Mango Wood with contrasting gray and bone door fronts. The outside of the case is in a rustic light finish, accented by matte zinc metal knobs and iron base. There’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates up to a 70-inch TV.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 185.19 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood with Iron and Bone |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.19 |
| Image Role Data | {“5936_55469_03_room”:[“Room Image 1″],”5936_55469_03_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5936_55469_03_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5936_55469_03_top”:[“Top |
| Weight | 185.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5936-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.