Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Entertainment console in a rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of mango wood and iron, it offers removable shelving and a ventilated back panel and accommodates a 70 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding a resort feeling, this Entertainment Console pairs a creamy neutral rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of Mango Wood and iron, there’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates a 70-inch TV.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 189.60 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.11 |
| Image Role Data | {“5907_55469_80_room”:[“Room Image 1″],”5907_55469_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5907_55469_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5907_55469_80_top”:[“Top |
| Weight | 167.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5907-55 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.