Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Three-door entertainment console with hand-carved mango wood front, distressed medium tone with cream glaze, and bronze-tone pulls. Features fixed shelving, a ventilated back, and supports up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exquisitely hand carved Mango Wood on the front of this three-door entertainment console creates an iconic and imposing stylish look for your home. The serene neutral finish is accomplished with a cream glaze and heavy distressing over a medium wood tone. Antique bronze-colored bar pull hardware with a cream glaze completes the look. Featuring 3 doors, the left pair of doors has one fixed shelf behind, and the right door has one fixed shelf behind, and there is a ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
| Three doors with decorative handcarved Mango woodLeft pair of doors has one fixed shelf behindRight door has one fixed shelf behindVentilated back panelFinish: Medium wood tone with cream glaze and heavy distressingHardware: Antique bronze-colored bar pul | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 235.00 |
| Carton Width | 83.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Heavy distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200 |
| Image Role Data | {“5726_55480_95_room”:[“Room Image 1″],”5726_55480_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5726_55480_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5726-55 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.