Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Modern dining buffet with four center drawers, two doors with adjustable shelves, and a silverware tray. Quartered oak veneers in a Polished Limestone finish with custom bar hardware deliver understated elegance.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Westwood Buffet offers understated luxury with practical storage. Featuring four center drawers, two doors with adjustable shelves, and a silverware tray, this buffet is ideal for organizing your dining essentials. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers, along with custom bar hardware, brings modern elegance to any dining room. Perfect for those who value both style and functionality.
| Storage | Yes |
|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 4.375H |
|---|---|
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 16.125W x 17.5D x 13.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 6.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 38.25W x 13.5D x 5.5H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 291.45 |
| Carton Width | 81.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 35.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 15.375W x 18.25 x 15H |
| Left and Right Cabinet Opening | 16.125W x 18.25D x 29.375H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Weight | 247.73 |
| Image Role Data | {“6133_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_75900_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6133_75900_80_top”:[“Top |
| Weight | 247.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.