Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Four-door mirrored console with gold-leaf fretwork, finished in Surf and Visage for a soft coastal, silver-greige look. Offers elegant storage in a refined credenza.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Give your home a tranquil touch with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in Surf, an off-white wood grain with a soft coastal vibe, and Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
| Four DoorsOne adjustable shelf behind each doorTraditional/Formal stylingFinish: Surf & Visage(Surf – A simple off white with wood grain and a soft coastal vibe, Visage – a patina of silver greige with amber glaze)Distressed Finished: Chopping, rub-throug | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 3005-85005 |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 302.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 249.12 |
| Image Role Data | {“3013_85001_inset1”:[“Detail Image 1″],”3013_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3013_75200_1st_version”:[“Room Image 2″],”3013_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 249.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.