Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Arched display cabinet in oak, metal and glass with soft-close tempered-glass doors, adjustable shelves with plate grooves, and two puck lights with a three-level touch switch, finished in dark Mink.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Arched Display Cabinet combines Oak Veneers, Metal and Glass in a stunning statement piece. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing in the softly-sophisticated Mink finish, the cabinet has two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catches. Behind the doors are two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves and two puck lights with a three-intensity touch switch on the right side of the back panel. The metal-wrapped base and the metal bar pulls are both in a warm pewter finish, and the bar pulls are accented with leather.
| Leather | Yes |
|---|
| Two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood-framed tempered glass shelves with plate groovesTwo fixed wood-framed glass shelves with plate groovesTwo puck lights with three-intensity touch switch on | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14H |
| 3rd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| 4th Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-75906-80 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44.5W x 16.25D x 16.25H |
| Carton Height | 93.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 430.20 |
| Carton Width | 49.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Glass Insert Count | 4 |
| Glass Insert Dimensions | 40.75W x 12.563D x 0.25TH |
| Hardware Material | Door Pulls: Metal, Leather |
| Height | 85.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Iron and Glass |
| Number of Shelves | 4 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Tipover Restraint Required | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 4 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 44.5W x 16D x 1TH |
| Weight | 338.7 |
| Image Role Data | {“6850_75906_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_75906_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75906_89_room2”:[“Room Image 2″],”6850_80410_80_80114_75906_89_room”:[“Room Image 3”],”6850_75906_89_sil |
| Weight | 338.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 46 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.