Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Modern buffet in Quartered Oak with raffia-wrapped doors and warm pewter hardware, offering soft-close doors, adjustable shelves, and cord management with a 3-plug outlet.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stunning with a timeless sophistication and soft modern aesthetic, the Modern Mood Buffet combines Quartered Oak Veneers with raffia-wrapped doors, warm pewter brushed metal bar pulls accents. The Diamond Finish has crystal-like alabaster and pewter hues, offering a serene style. Features include 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors, ventilated back panels and wire management holes in the back panel and a 3-plug electrical outlet behind the right-side doors.
| Storage | Yes |
|---|
| Four raffia wrapped doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne self-closing drawer with drop-in silver tray liner behind right side doorsTwo adjustable shelves behind left side doorsOne adjustable shelf behind right side doorsPower supply behind | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 1st Row Right Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 7H |
| Alternate Finish Items | 6850-75900-89 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 336.70 |
| Carton Width | 83.50 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.25D x 3.25H |
| Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Left Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 7.5H |
| Left Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 28.25H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Right Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 10.75H |
| Right Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 22.375H |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 288.1 |
| Image Role Data | {“6850_75900_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_75201_900_80_300_95_room”:[“Room Image 2″],”6850_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”68 |
| Weight | 288.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.