Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Birch veneer credenza with antique mirror and gold/silver fretwork on four glass doors, finished in distressed black. Soft-close doors, adjustable shelves, and a ventilated back.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The essence of refined glamour, the Melange Jova Credenza is crafted of Birch Veneers and antique mirror with gold and silver fretwork on the four glass doors. There’s one adjustable shelf behind each set of doors, and the doors have soft closing hinges. The finished on the outside of the case is a distressed black. Ventilated back panel.
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“638_85306_CHP_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85306_CHP_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85306_CHP_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.