Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional mahogany buffet with 3 drawers (felt and silverware liners) and wood-framed beveled glass center doors with shelves. Rich mahogany veneers with antique brass-finish knobs add a sideboard accent.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a tone of gracious hospitality with the striking Leesburg Buffet. Featuring classical design motifs with a fashionable flair, the functional piece has 3 drawers with a felt liner in the right drawer and a silverware tray liner in the center drawer. The wood-framed beveled glass center doors each have a wood shelf behind. Crafted of Mahogany Veneers, the buffet has a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing and custom-designed knobs with an antique brass finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersRight drawer has felt linerCenter drawer has silverware tray linerWood-framed beveled glass center doorsOne adjustable wood shelf behind each doorFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 262.35 |
| Carton Width | 74.75 |
| Center Drawer Dimensions | 26.75W x 15.375D x 4.5H |
| Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.875W x 15.375D x 4.5H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 231.49 |
| Image Role Data | {“5381_75900room”:[“Room Image 1″],”5481_75201room”:[“Room Image 2″],”5381_75900room2”:[“Room Image 3″],”5381_75900silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_75900top”:[“Top Silo Image |
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.