Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Modern buffet/credenza in white oak veneers with a deep Midnight finish and brushed brass pulls. Three doors open to adjustable shelving for flexible dining room storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by timeless simple shapes with a chic mixture of tactile materials, the Curata Buffet Credenza is crafted of White Oak Veneers with an earthy Midnight finish accented by vertical brushed brass pulls on each of the 3 doors. There are two adjustable shelves behind each door for roomy storage.
| Storage | Yes |
|---|
| Carton Height | 36.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 230.60 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.52 |
| Image Role Data | {“1600_75900_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_75900_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_75900_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 185.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.