Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Buffet with mirrored fretwork doors and a scalloped base in warm Caramel Froth with Paris Vintage accents. Includes one adjustable shelf and antique-inspired bronze hardware.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a buffet of livable luxury. The timeless Chatelet Buffet features two mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. The burnished bronze drawer pulls are inspired by antiques. One adjustable shelf.
| Two mirrored fretwork doorsOne adjustable shelfFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 224.40 |
| Carton Width | 63.00 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 59.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“5351_75900detail”:[“Detail Image 1″],”5351_75900room”:[“Room Image 1″],”5351_75900_902room”:[“Room Image 2″],”5300_75200room”:[“Room Image 3″],”5351_75900silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 59 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.