Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional display cabinet in cherry veneers with tempered glass and a black finish. Includes 2 shelves and 3 drawers for china and serveware.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately and stunning, the two-tone Charleston Display Cabinet is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design. Intricately-carved botanical motif end posts and the tops and sides of the case are finished in the vibrant Black Cherry, while the interior and drawer fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers. There are handpainted leaf accents on the corners of the doors, decorative bar pulls and ring pulls in an antique bronze color. This functional piece has two full-length tempered glass doors, 3 self-closing drawers inside, two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves, one pullout work surface and two puck lights in the top with a 3-intensity touch switch located on the right-side back panel.
| Storage | Yes |
|---|
| Two full length tempered glass doorsHandpainted accents on corners of the doorsThree self-closing drawers insideTwo adjustable wood framed glass shelves with plate groovesOne pullout work surfaceTwo puck lights in top with three-intensity touch wtich loca | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.25H |
| 2nd Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 86.00 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 393.80 |
| Carton Width | 52.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 31.25W x 9.75D x 6.25H |
| Glass Insert Dimensions | 38.5W x 10.5D |
| Height | 82.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Tempered Glass |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.25 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 2 |
| Weight | 347.6 |
| Image Role Data | {“6750_75906_00_detail_1”:[“Detail Image 1″],”6750_75906_00_room”:[“Room Image 1″],”6750_75906_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75906_00_silo2″:[“Silo Image 2”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 347.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.25 × 82.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.