Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
White oak sideboard with a honed silver travertine inset top and forged pewter bar pulls. Four drawers offer streamlined dining storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a beautifully-shaped silhouette, the refined yet casual Chapman Sideboard is crafted of White Oak Veneers with a Travertine Stone inset top and forged pewter horizontal bar pulls. Four drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Four drawersStone veneer inset topFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom hardware in a forged pewter finishDistre | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 219.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Oak Veneers and Honed Silver Travertine Stone Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6033_75903_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_75903_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75903_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_75903_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 72.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.