Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
White oak veneer buffet in warm Sorrel finish with forged pewter hardware and a slim metal base. Four soft-close doors conceal an adjustable shelf and a drawer per pair, plus a felt-lined silverware tray and ventilated back.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Craftsman style gets a casual modern twist with the Chapman Buffet, constructed of White Oak Veneers with a warm brown Sorrel finish revealing the woodgrain and a refined decorative veneer pattern. Custom hardware in a forged pewter finish is complemented by a thinly-scaled metal base and stretcher. Featuring 4 doors with soft-close hinges, there is one drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors, and the left drawer has a removable felt lined silverware tray. Ventilated back panel.
| Storage | Yes |
|---|
| Four doors with soft-close hingesOne drawer behind each pair of doorsLeft drawer has removable felt linerRight has removable felt lined silverware trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: The Sorrel finish is features | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 291.17 |
| Carton Width | 77.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Base |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 234.41 |
| Image Role Data | {“6033_75200_400_410_900_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75200_400_410_900_85_room2”:[“Room Image 2″],”6033_75900_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_75900_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 234.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 74 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.