Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vintage modern designs in white oak veneers and select hardwoods in a rich brown wire-brushed and cerused finish. The upholstered seat and back splat have decorative nailhead trim in antiqued brass finish. The upholstery is standard fabric 220211 Landen, an indoor performance fabric with a woven linen construction in soft shades of ivory and taupe. It is highly resistant to staining, will repel liquids, and allow stains to be cleaned with soap and water.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 24W x 26.25D x 40.25H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25.25 in. |
| Seat Height | 18.5 in. |
| Inside Width | 22 in. |
| Inside Depth | 19.75 in. |
| Weight | 43.00 lbs |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24 × 40.25 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Verbatim |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.