Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classic designs crafted from walnut veneers and slect hardwoods with a tapered wooden back splat. The upholstered polyurethane seat is standard in fabric 427171 Austin, a rich chocolate brown faux leather with a soft hand and smooth texture. You may customize the seat cover in fabric or leather for an upcharge.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 20 in. |
|---|---|
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Dimensions | 21.75W x 26D x 36.5H in. |
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 21.75 × 36.5 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | WARM BROWN MAHOGANY |
| Style | Traditional |
| Collection | Signature Designs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.