Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Seacliff host chair makes a grand statement in the dining room by virtue of its styling and scale. The classic wing design has been streamlined, giving it a fresh look, and a kidney pillow is included, offing the opportunity for a contrasting fabric application. The silhouette is available in the Sandstone or Sailcloth finish.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 28W x 31D x 48H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 28 × 48 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Blue |
| Detail Color | SANDSTONE |
| Style | Coastal Transitional |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.