Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The intrinsically modern arm chair works with many of our dining tables, and pairs well with the transitional side chair. Standing on solid oak legs and dressed in a performance chenile running horizontally across the chair in a fresh tone-on-tone coloration.
| Arm Height | 25 in. |
|---|---|
| Inside Width | 20 in. |
| Dimensions | 22.5W x 27.75D x 36.25H in. |
| Seat Height | 19.5 in. |
| Inside Depth | 19.75 in. |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 22.5 × 36.25 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | TAUPE |
| Style | Modern |
| Collection | Mar Monte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.