Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Palmero upholstered arm chair features a horizontal lumbar channel which gives the appearance of gently folding into its frame. The tapered legs and linear arm rests allow the white oak grain to be showcased in the winter white Monterey finish while pairing well with the fabric or leather of your choice.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 24W x 30D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 24 × 37 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Brown |
| Detail Color | MONTEREY |
| Style | Transitional |
| Collection | Carmel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.