Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The oval back side chair features an intricate leather wrapped rattan frame and upholstered inside back and seat. Its outside back features leather wrapped bent rattan over a fabric panel. It is available in a customer’s own material or any Lexington Upholstery fabric or a combination of any two fabrics. The Caribbean Sunset finish, a gently aged, medium brown patina with a soft luster to the surface, is available only as shown.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 21W x 25D x 41H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 19 in. |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 41 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | CARIBBEAN SUNSET |
| Style | Traditional |
| Collection | Bali Hai |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.