Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional designs crafted from parawood solids and walnut veneers in a rich walnut finish with a medium sheen and metal kickplate in a complementary antique brass coloration. The upholstered seat is available as shown in fabric 427171, a rich chocolate brown faux leather with a soft hand and smooth texture.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Inside Width | 17 in. |
| Inside Depth | 19 in. |
| Dimensions | 19W x 21.5D x 32H in. |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 19 × 32 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | WARM BROWN MAHOGANY |
| Style | Traditional |
| Collection | Signature Designs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.