Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Calavera swivel bar stool features double-walled woven cane on the backs and upholstered seats. There is a kick plate on the footrests, finished in satin gold. The designs are standard in 2343-11 Sailview, an indoor performance fabric with a linen weave and soft hand. The stools are also available in custom fabrics or leathers.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 18W x 21D x 42H in. |
|---|---|
| Seat Height | 30 in. |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 18 × 42 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 420 MARISOL |
| Style | Contemporary |
| Collection | La Costa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.