Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
16″ (40.6 cm) Casual Dining Commerce and Market Xaden Counter Stool highlighted with Fabric design elements, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Xaden Counter Stool combines rustic charm with modern design. Crafted with a sculpted base, this counter stool boasts a Charred Black finish created using the Shou Sugi Ban technique. The upholstered seat in “Chateau Linen” offers both comfort and a soft, neutral color that complements the stool’s darker, distressed finish. Perfect for casual dining or kitchen island seating, the Xaden stool is a versatile and stylish choice.
| Fabric | Yes |
|---|
| Round shapeSculpted base designFabric upholstered seatFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood.Distressed Finished: Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock d | Yes |
|---|---|
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 52.00 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood, Resin and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Seat Depth | 14.375 |
| Seat Height | 25.25 |
| Seat Width | 14.375 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock distressing |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“7228_10019_99_50743_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50743_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50743_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.