Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Barrel-back counter stool upholstered in soft gray Antwerp linen with nailhead-trimmed gimp welt. Finished in Antique Milk Paint over quartered oak veneers for a textured, traditional look.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Linger over conversations and relaxing meals — in comfort and style with the Boheme barrel-back, 39-inch-high counter stools. Design details are delightful, with a nail-lined gimp welt lining the outside of the seat and back, with each stool covered in a soft gray Antwerp Linen fabric. The textural Antique Milk White finish is a nearly opaque brush-painted look over a soft brown surface.
| Fabric | Yes |
|---|
| Copper footrestGimp welt with nails line the outside of the seat and the chair backAntwerp Linen fabricDistressing: Chopping, wormholes, gouging, raspingFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Linen |
| Carton Height | 42.25 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 44.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 39.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Quartered Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 25 |
| Seat Width | 22.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 28.6 |
| Image Role Data | {“5750_25350_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75203_SLV_25350_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_75203_25350_MWD_50002_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_75206_25350_MWD_85001_MULTI_room”:[“ |
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.