Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
38 1/4″ (97.2 cm) Bedroom Vineyard Row Demilune Nightstand incorporating Pecky Hickory Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed in a half-circle shape inspired by a wine barrel, the Vineyard Row Demilune Nightstand is crafted of Pecky Hickory Veneers finished in the light and airy Sonoma and accented by rustic hammered metal and interlocking pulls. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. Two adjustable wood shelves.
| Storage | Yes |
|---|
| Two doors have soft close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable wood shelvesHalf circle shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 10.125H |
| 2nd Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 6.25H |
| Base Panel Opening | 27.375 x 15.625D x 10.125H |
| Carton Height | 47.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 176.00 |
| Carton Width | 42.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 2 |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6952_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90115_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6952_90115_80_top”:[“Top |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.