Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Mirrored nightstand finished in rich gold with gold leaf accents, featuring antique‑mirror top and drawer fronts. Includes two drawers and an open shelf for bedside storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of blingy accents and graceful curves with this beautiful mirrored nightstand, finished in a rich gold accented by gold leafing. Romantic antique mirror adorns the drawer fronts and the top surface. Crafted of Poplar Solids with Birch Veneers.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 14D x 4H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Birch Veneers with Antique Mirror and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.75 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.58 |
| Image Role Data | {“3016_90015_inset2”:[“Room Image 1″],”3016_90015”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3016_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.