Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional nightstand with 1 drawer and 1 shelf, crafted from hardwoods with silver leaf and antique mirror accents in the Bardot finish. Provides compact bedside storage with a subtle, aged shimmer.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of blingy accents and jewel-like adornments with the gracefully designed Sanctuary Bedside Table. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, this exquisite piece is finished with Silver Leaf and Antique Mirror with an aged patina.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 105.60 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.25W x 15.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter and Light Gold Shimmer |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 29.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Silver Leaf, Wallpaper, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 78.1 |
| Image Role Data | {“5413_90015room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90015silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.