Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional three-drawer nightstand in a walnut-colored rustic finish with carved details and bun feet. Includes a cedar-lined bottom drawer, rear receptacle for electronics, and an under-mounted light.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Rhapsody Three Drawer Nightstand brings together classic style elements and a relaxed, rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the edge of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The walnut-colored finish is inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. The three drawers include a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle for use with electronic devices, and a light that illuminates from the bottom of the nightstand offers ambience.
| Power | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 157.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 24.25W x 13.5D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“5070_90016_inset2”:[“Room Image 1″],”5070_90266___5070_90016”:[“Room Image 2″],”5070_90016”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_90016_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.