Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two-drawer nightstand with champagne-silver metal trim and X-stretcher paired with a gray-beige, lightly sand-blasted walnut veneer. A modern bedside table offering closed storage with sculptural metal detailing.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curvy and elegant, the Elixir Two-Drawer Nightstand combines metal trim and a metal X-stretcher in a champagne silver finish with a serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for textural appeal.
| Storage | Yes |
|---|
| Two drawersFaux shagreen on knobsFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.5W x 15.5D x 2.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 26.5W x 15.5D x 3.375H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 79.36 |
| Carton Width | 35.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 30.25 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.91 |
| Image Role Data | {“5990_90016_LTWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5990_90016_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5990_90016_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_90016_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30.25 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.