Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two-drawer nightstand in oak veneers with a Terrain soft taupe finish and a center open shelf. Rear USB outlet and cord clip keep bedside devices tidy.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an open and airy profile, the Cascade Two-Drawer Nightstand offers chic style and a calming neutral color palette to your space. Crafted of Oak Veneers, it is finished in Terrain, a soft taupe color made casual and tactile by dry brushing. The finishing touches are a champagne-colored bar pull and a center open storage area. Functional features include a USB outlet and a cord clip on the back.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 105.00 |
| Carton Width | 37.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 31W x 15.75D x 3H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 84 |
| Image Role Data | {“6120_90016_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_90266_016_202_80_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90016_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 34 × 28.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.