Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Three-drawer nightstand with a felt-lined top drawer, cedar-lined bottom, built-in USB port and three outlets, plus touch lighting beneath. White oak and walnut veneers in an aged, two-tone finish.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the rustic beauty of the American countryside and the rustic realism of German antiques, the Elmendorf Nightstand has three drawers, a drop-in felt liner and a cedar-lined bottom drawer. There is one live USB port and three electrical outlets, and a touch switch located on each side of the case with one light underneath. Finished in a timeworn saddle brown accented by aged black.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersDrop-in felt linerCedar-lined bottom drawerPower supplyOne touch switch located on each side of caseOne light underneathCord clipFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 8.75D x 3.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22W x 10.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 29.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers, Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 112.2 |
| Image Role Data | {“5960_90866_016_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5960_90266_016_MULTI_017_MWD_room”:[“Room Image 2″],”5960_90016_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90016_MULTI_top”:[“Top Si |
| Weight | 112.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.