Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Open nightstand with one self-closing drawer, middle and bottom shelves, and a rear cord clip. Pebble Beach lacquered burlap with champagne metal inlay; finished on all sides.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek profile combines with a serene color palette in the Cascade Nightstand, offered in a lacquered burlap finish called Pebble Beach with a champagne-colored metal inlay around the top for a touch of sparkle. This airy piece offers the function of a middle and bottom shelf, one self-closing drawer and a cord clip on the back. Finished on all sides.
| Storage | Yes |
|---|
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesCord clip on backChampagne colored metal inlay around top, middle shelf and bottom shelfFinish: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Champagne colored metal inlay around top, middle shelf and bo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 114.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.375W x 13.375D x 2.5H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 36.25 |
| Weight | 92.4 |
| Image Role Data | {“6120_90019_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90019_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90019_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 36.25 × 28.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.