Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
One-drawer nightstand in glazed burlap with a chalk-tone front and champagne bar pull. Includes a rear USB outlet and cord clip for streamlined bedside charging.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax and chill with the chic Cascade One-Drawer Nightstand in a serene color palette of whites, creams and taupe. The outside of the case is covered in a glazed burlap finish, while the self-closing drawer front is in a soft chalk color, accented by a champagne-colored bar pull. Features a USB outlet and cord clip on the back.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 104.60 |
| Carton Width | 29.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.375W x 15.375D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.25 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 85.6 |
| Image Role Data | {“6120_90466_015_002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90015_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90015_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 85.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 26 × 28.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.