Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Three-drawer nightstand in Antique Milk Paint with a felt-lined top drawer and cedar-lined bottom drawer. Built-in power includes a 3-plug outlet, live USB port, touch dimmer switches and an under-mounted light.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Bastogne Nightstand is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With three drawers and a drop-in felt liner in the top drawer, the bottom drawer is cedar-lined. Features a handy 3-plug outlet and one live USB port, along with a three-intensity touch switch on each side and a light underneath.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerCord clip on back for wire managementPower supplyThree-intensity touch switch on each sideOne light underneathFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque an | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 9.75D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 10.75D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 108.80 |
| Carton Width | 38.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Cedar Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73.5 |
| Image Role Data | {“5750_90016_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90016_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 73.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 34.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.