Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Traditional 3-drawer nightstand in pecky pecan veneers with a rustic pecan finish, bronze ring pulls, and shaped block feet. Includes cord management and a touch-dimmer feature for bedside convenience.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a world-traveled pedigree, the Archivist Three-Drawer Nightstand embraces both grand opulence and beloved, comfortable and simple forms. Accented by bronze-colored ring pulls and shaped block feet, the nightstand is crafted with Pecky Pecan Veneers with a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. Three drawers with a cord clip for electronics and a touch-dimmer touch.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersCord clipTouch dimmer switchFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware including kick plates, tear-drop-shaped pendants and ring pulls with back-plates | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 127.87 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.82 |
| Image Role Data | {“5447_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”5447_90016_room”:[“Room Image 1″],”5447_90016_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_90016_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 105.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.