Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Three-drawer nightstand in Classic Walnut with an integrated charging station and a cedar-lined bottom drawer, finished with satin brass hardware.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Three-Drawer Nightstand combines storage with sophisticated design. Crafted with figured walnut veneers and a Classic Walnut finish, this nightstand features three drawers, with an integrated charging station for modern convenience. The cedar-lined bottom drawer offers extra protection for your belongings, while the satin brass hardware adds a touch of luxury.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerIntegrated charging stationFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Sat | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 3.625H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 5H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 6.5H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.13 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 40.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 4.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Oak Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90217_89_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90217_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90217_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6123_90217_89_ |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.