Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
32″ (81.3 cm) Bedroom Americana One-Drawer Oval Nightstand incorporating Oak Veneers design elements to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana One-Drawer Oval Nightstand has ornately shaped legs that form the shape of a keyhole on the front, sides and back. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the deep, dark Molasses finish, with drawer interiors in the warm Honey finish. The drawer is self- closing.
| Storage | Yes |
|---|
| One self-closing drawerInterior drawer finish in HoneyOne fixed shelfShapely carved legsOval shaped topFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90115-02 |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16.125W x 11.375D x 2.25H |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90666_89_90115_89_90013_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7 |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.