Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Nine-drawer dresser with felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottoms. Crafted of white oak and walnut veneers in a dark finish for bedroom storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Fill your master or guest bedroom with character with this nine-drawer dresser steeped in the rich heritage of the American countryside. Crafted of Hardwood and Poplar Solids with White Oak and Walnut Veneers, the dresser features a black drop-in felt liner in the left and right top drawers, a removeable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawer, and cedar-lined bottom drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Nine drawersBlack drop-in felt liner in the left and right top drawersRemovable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawerCedar-lined bottom drawersFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that i | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21W x 14.75D x 5.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14.25D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 22W x 14.75D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 356.90 |
| Carton Width | 76.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.1 |
| Image Role Data | {“5960_90002_MULTI_drawer”:[“Detail Image 1″],”5960_90002_MULTI_90004_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_90002_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90002_MULTI_top”:[“Top Silo |
| Weight | 315.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 38.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.