Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
50″ (127 cm) Bedroom Vineyard Row Four-Drawer Door Chest incorporating Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the organic beauty of California wine country, the Vineyard Row Four-Drawer Door chest is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with a simple but elegant design. Finished in the light and airy Sonoma, it has rustic hammered bar pulls and four self-closing drawers and one door with soft-close hinges and a magnetic catch. Behind the door is one self-closing drawer with a lock and two adjustable wood shelves.
| Storage | Yes |
|---|
| Four self-closing drawersTop drawer with removable black felt linerBottom drawer is cedar linedOne door has soft close hinges and magnetic catchOne self-closing drawer with lock behind doorTwo adjustable wood shelves behind doorFinish: Sonoma: a light and | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 6.75H |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 18.125W x 13.5D x 5.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.75H |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 8.75H |
| 2nd Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 23.25W x 17D x 11H |
| Carton Height | 60.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 54.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 45 |
| Distressing | Yes |
| Height | 54.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“6952_90010_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90010_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90010_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 50 × 54.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.