Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Nine-drawer dresser in light Driftwood pecan veneers with self-closing drawers. Felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers protect and organize essentials.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Surfrider Nine-Drawer Dresser offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood finish. Featuring nine self-closing drawers, the top left and top center drawers have removeable felt liners and the top right drawer has a removable felt jewelry tray. The 3 bottom drawers are cedar-lined.
| Storage | Yes |
|---|
| Nine self-closing drawersTop left and top center drawers have removable felt linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayThree bottom drawers are cedar-linedFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored ring and knob pulls | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.50 |
| Carton Width | 71.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Pecan Veneers, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 237.5 |
| Image Role Data | {“6015_90202_80_004_85_room”:[“Room Image 1″],”6015_90202_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90202_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 237.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.