Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Spacious 10-drawer bedroom dresser with felt-lined, hidden and drop-front storage (with wire management), a jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers. Mahogany veneers in a rich, lightly distressed finish.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately, stylish and striking, the Leesburg Dresser brings a graceful focal point to your room and is loaded with practical function. Featuring 10 drawers, the dresser has a drop-in felt liner in the right drawer, hidden storage in the third drawer on the left, a drop-down top left drawer with wire management and a jewelry tray in the top center drawer, along with cedar-lined bottom drawers. Finished in a rich mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
| Storage | Yes |
|---|
| Ten drawersDrop-in felt-liner in right drawerHidden storage drawer in third drawer on leftDrop-down left top drawer with wire managementJewelry tray in top center drawerCedar-lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 9.5W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.75W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 11.25W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 12.375W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 7.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 277.78 |
| Image Role Data | {“5381_90002_00008room”:[“Room Image 1″],”5381_90666room”:[“Room Image 2″],”5381_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.