Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
60″ (152.4 cm) Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe highlighted with Pecky Hickory Veneer, Resin and Mirror, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Raised diamond motifs on the case front of the Mt. Maria Wardrobe, accented by vintage-like latch hardware and hinges on the doors, exude the grandeur of the Hill Country region of Texas. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecky Hickory Veneer, the Mt. Maria is finished in Barnwood, a multi-tone brown emulating reclaimed wood. Two doors, with a mirror inside both doors. Six drawers and two adjustable shelves and a removable clothing rod
| Two doorsMirror inside both doorsSix drawers with cutout for pullTwo adjustable shelvesClothing rodFinish: Barn Wood, a multi-tone brown finish with heavy distressing emulating salvaged wood finish.Hardware: Gunmetal finished hardware.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Finish | Barn Wood, a multi-tone brown finish with heavy distressing emulating salvaged wood finish. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 6 |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Number Of Shelves | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 405.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 60 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.