Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Light-oak dresser with reeded drawer fronts and a slim metal base with dual X-stretchers. Six self-closing drawers include removable top liners, a felt jewelry tray, and cedar-lined bottoms for organized bedroom storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Dresser with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by two X-stretchers. The top drawers have removable gray liners, the top right drawer has a removable felt jewelry tray and both bottom drawers are cedar-lined.
| Storage | Yes |
|---|
| Six self-closing drawers with reeded frontsTop drawers have removable gray linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayBoth bottom drawers are cedar-linedChampagne colored metal baseFinish: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers. Champag | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 29.375W x 15.75D x 5.563H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 29.375W x 15.75D x 6.375H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 69.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 66.50 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 222 |
| Image Role Data | {“6120_90202_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_90202_80_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90266_016_202_80_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90202_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66.5 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.